آزمون ورود به حرفه نظام مهندسی عمران

هر مهندس عمران برای ورود به دنیای جذاب و پر اسکناس مهندسی عمران لازم است ابتدا آزمون ورود به حرفه را بگذراند تا پس آنکه طی نتیجه بدست آمده از این آزمون حد نصاب قبولی جهت دریافت پروانه اشتغال به کار  را کسب نمود بتواند پایه ۳ مهندسی خود را دریافت کند. جای امیدواریست چراکه شاید همین الزام شرکت در این آزمون بتواند انگیزه ای قوی باشد که  باعث شود مهندسانمان اندکی جدی تر مباحث مقررات ملی ساختمان که استفاده از آن الزامی میباشد را مطالعه کنند. فلسفه این آزمون چیزی مشابه آزمونی که فارغ التحصیلان رشته حقوق برای دریافت پروانه وکالت از کانون وکلا و فارغ التحصیلان پزشکی برای دریافت پروانه پزشکی از نظام پزشکی میگذرانند است. البته مشابه هر آزمون اجباری دیگر  در کشور، آزمون ورود به حرفه نیز در سال های گذشته تبدیل به سدی بزرگ و ترسناک پیش روی مهندسان تازه فارغ التحصیل شده است که همواره باعث آن شده  که حتی مهندسان با خواندن انواع کتاب تست و شرکت در انواع کلاس های کنکوری و آزمون های آزمایشی باز هنگام شرکت در این آزمون از ترس و نگرانی درونی پر باشند که البته شیوه جدید تست های کنکوری این آزمون که به پیچوندن سوال در ذهن مهندسین هم شهرت یافته اند (و بعضا در آن اصل صورت سوال  وتست های قرار داده شده هم با اشکالاتی روبرو بوده اند) خود به پیچیده تر شدن این آزمون در ادوار گذشته کمک کرده است! چند نکته مهم در مورد این آزمون:

  • آزمون ورود به حرفه نظام مهندسی عمران معمولا هر سال دو نوبت در فواصل زمانی اسفند و شهریور ماه و با همکاری سازمان نظام مهندسی و سازمان سنجش برگزار می گردد.
  • آزمون ورود به حرفه برای دریافت پایه سه مهندسی برای مهندسان عمران شامل سه بخش نطارت ، محاسبات و اجرا میباشد که بخش اجرا به تازگی از این نوبت در فهرست آزمون ورود به حرفه قرار گرفته است.
  • مطابق این دفترچه ، عضویت در نظام مهندسی برای شرکت در این آزمون اختیاریست.
  • برای شرکت در آزمون چنانچه در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شده اید میبایست حداقل ۳ سال و چنانچه از مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شده اید حداقل ۲ سال بایست از تاریخ فارغ التحصیلی اتان گذشته باشد یا به تعبیری همان سابقه کار حرفه ای داشته باشید.
  • البته از آزمون بهمن ۹۴ در وبسایت Inbr قسمتی برای کنترل سنوات مورد نیاز برای شرکت در آزمون ایجاد شده است که دعوت میکنم حتما این صفحه را ملاحظه بفرمایید.
  • آندسته از مهندسانی که دوره مدت سربازی در پیش رو دارند نیز می توانند در این آزمون شرکت کنند  طوریکه با قبولی در این آزمون تا ۴ سال وقت دارند که مدرک اصلی خود را برای دریافت پروانه اشتغال به کار به نظام مهندسی برسانند. 
  • مثل هر کنکور دیگری شرکت در آزمون ورود به حرفه به خصوص در بخش مربوط به محاسبات نیاز به تمرین و مطالعه شیوه تست زنی کنکوری مخصوص به آن دارد بنابراین حتی اگر شما به دلایل ذکر شده بالا مجاز به شرکت در آزمون این نوبت  نیستید برای کسب تجربه هم که شده توصیه می کنم تو این نوبت آزمون شرکت کنید چون با این همه نظم برگزار کنندگان آزمون در برگزاری آن دیگه بعدا معلوم نیست آزمون نوبت بعدی چه تاریخی برگزار شود!
  • ثبت نام آزمون رشته عمران در صلاحيت هاي محاسبات، نظارت و اجرا به صورت مجزا صورت مي پذيرد، بدين معني كه متقاضيان رشته عمران در صورتيكه متقاضي هر سه صلاحيت محاسبات، نظارت و اجرا باشند، لازم است سه بار در آزمون ثبت نام نمايند.
  • آزمون در هر سه بخش نظارت، محاسبات و اجرا به صورت تستی چهار گزینه ای و جزوه باز برگزار می شود و حد نصاب قبولی شرکت کنندگان در آن ۵۰% میباشد.

نحوه ثبت نام

آزمون ورود به حرفه (پایه سه)  در سه بخش نظارت ، محاسبات  و اجرا به صورت صبح و عصر برگزار می شود که برای ثبت نام در این نوبت از آزمون ورود به حرفه می توانید از طریق این لینک اقدام کنید. دقت داشته باشید که حداکثر تا روز یکشنبه ۳۱ شهریور ماه برای ثبت نام در آزمون زمان دارید.برای ثبت نام در آزمون ورود به حرفه نظام مهندسی کافیست به سامانه ثبت نام این سامانه دفتر مقررات ملی ساختمان (inbr) مراجعه کنید:

در این سامانه ضمن اینکه کلیه اطلاعات مورد نیاز داوطلبین شرکت در آزمون به طور کامل درج شده است راهنمایی نیز به صورت فایل PDF شامل موارد راهنمای ثبت نام در آزمون در سایت قرار گرفته است که می توانید از لینک زیر اقدام به دانلود کنید:

دانلود

 مواد آزمون ورود به حرفه در بخش های نظارت ، محاسبات و اجرا

برای مشاهده منابع آزمون در سه بخش نظارت ، محاسبات و اجرا به این صفحه از سامانه آزمون مراجعه کنید.

 نمونه سوالات آزمون های اخیر

برای دریافت نمونه سوالات آزمون های اخیر به این صفحه مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید